Parowanie szyb w aucie – jak sobie z nim poradzić?

szyba

Problem z parowaniem szyb w samochodzie pojawia się zwykle jesienią i zimą, gdy wilgotność powietrza jest większa a temperatura w aucie i na zewnątrz znacząco się różni. Nie jest to jednak jedyny powód – przyczyną zaparowanych szyb może być również zapchany filtr kabinowy, zła cyrkulacja powietrza czy w ekstremalnych przypadkach – uszkodzenie nagrzewnicy. Brudne szyby i nieszczelne drzwi czy bagażnik, choć nie stanowią bezpośredniego powodu, mogą przyczyniać się do kłopotów z zaparowaniem.

Jak sprawdzić przyczynę parowania szyb w aucie?

Podstawowe czynności, jakie trzeba wykonać to po pierwsze sprawdzenie szczelności drzwi i bagażnika samochodu. Warto sprawdzić też filtr kabinowy, który znajduje się zwykle na podszybiu – mogły się tam zgromadzić zanieczyszczenia takie jak pyłki czy kurz, uniemożliwiające przepływ powietrza. W razie potrzeby należy go wymienić na nowy. Jeśli problem nie zniknie, należy upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia nagrzewnicy. Aby to sprawdzić należy zaobserwować, czy nie wydobywa się z niej płyn chłodniczy.

Parowanie szyb w aucie – jak z nim walczyć?

Aby pozbyć się problemu z zaparowanymi szybami warto zadbać o ich czystość – na brudnej szybie łatwiej o osadzanie się kropelek wody, a co za tym idzie – problemy z nadmierną wilgocią. Regularne mycie szyb to zatem element obowiązkowy. Warto zastosować na umytej szybie profesjonalny specyfik zapobiegający parowaniu szyb. Zależnie od preferencji możemy wybrać środek w formie roztworu lub w postaci pasty.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu uszczelek w samochodzie – sprawne uszczelki gwarantują, że do auta podczas ulewy czy śnieżycy nie dostanie się wilgoć. Warto też wymienić materiałowe dywaniki na wycieraczki wykonane z gumy – łatwiej pozbyć się z nich wody.

Zaparowane szyby ograniczają widoczność a w związku z tym stanowią niebezpieczeństwo na drodze. Musimy pamiętać, że wiele zależy od nas samych – zanim wsiądziemy do auta, warto otrzepać okrycie wierzchnie i obuwie ze śniegu czy kropel deszczu.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *