Przekładnie planetarne – co warto wiedzieć na temat ich działania?

W przemyśle stosuje się rozmaite rozwiązania, których celem jest osiągnięcie jak najwyższej sprawności maszyn różnego przeznaczenia. Sprawna i tańsza produkcja jest możliwa chociażby dzięki przekładniom planetarnym. Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju części?

Przekładnie planetarne – co charakteryzuje ich budowę?

Urządzenia ta należą obecnie to jednych z najbardziej popularnych typów przekładni zębatych. Ich cechą charakterystyczną jest przemieszczanie się osi obrotu dla co najmniej jednego koła zębatego. Ich nazwa wynika z tego, że swym działaniem przypominają dobrze nam znany układ słoneczny. W przekładni planetarnej wyróżniamy koła główne oraz planetarne. Te ostatnie są zainstalowane na jarzmie, dzięki czemu możliwe staje się przeniesienie mocy. Może to się stać na wiele sposobów, co przekłada się na uzyskanie trzech różnych wartości przełożenia. Rozwiązanie to jest więc bardzo funkcjonalna. Dzięki takim przekładniom jesteśmy w stanie przenieść moc nawet z silników o bardzo dużej mocy.

Przekładnie planetarne – gdzie wykorzystuje się je obecnie?

Szeroka funkcjonalność oraz kompaktowość tego rozwiązania sprawiła, że stosuje się je obecnie w wielu aplikacjach. Wynika to z faktu, że przekładnie planetarne mają więcej stopni swobody, aniżeli ich odpowiedniki o osiach stałych. Zastosowanie ich pozwala na sumowanie i rozdzielanie momentów oraz mocy z kilku napędów na kilka odbiorników. Elementy te są dostępne zarówno w wersji osiowej, jak i kątowej. Znajdziesz je np. w tym miejscu https://motovario.com.pl/. Przekładnie planetarne znajdują zastosowanie w maszynach, które wymagają dużych momentów obrotowych, a gabaryty ich napędów nie są duże. Rozwiązanie to znajdziemy także w turbinach, obrabiarkach czy pojazdach budowlanych oraz specjalnego przeznaczenia. Zastosowanie ich w konstrukcji maszyn pozwala pracować im na zmiennym obciążeniu bez obaw o awaryjną pracę. Dlatego sprawdzają się w przemyśle spożywczym, chemicznym, czy w transporcie. Warto więc sprawdzać oferty przekładni planetarnych u polskich dystrybutorów. Niektórzy z nich posiadają nawet własne centra montażu. Wybierając ich ofertę nie trzeba martwić się o serwis przekładni.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *