Obróbka mechaniczna CNC – sposób na szybką i dokładną produkcję

obróbka cnc

Współczesna produkcja zapewnia niesamowitą wydajność. Jest to możliwe dzięki automatyzacji większości procesów. Początków automatyzacji można doszukiwać się już w XIX wieku, ale prawdziwy przełom nastąpił w momencie wprowadzenia maszyn wyposażonych w mikrokomputery. Dzięki temu możliwe jest stosowanie obróbki CNC, czyli przeprowadzanej z wykorzystaniem komputerowo sterowanych maszyn.

Obróbka mechaniczna CNC – na czym polega ta metoda?

Jak już pisaliśmy, obróbka CNC polega na wykorzystaniu sterowanych komputerowo narzędzi. Jednak każdy komputer potrzebuje instrukcji, by wykonać program. Dlatego ważnym etapem przygotowania do produkcji z wykorzystaniem obróbki CNC jest opracowanie projektu, który następnie jest konwertowany do pliku zrozumiałego dla narzędzia. Standardowym językiem poleceń, zrozumiałym dla obrabiarek, jest G-code. Jest to system zapisu współrzędnych i sposobu poruszania się narzędzia, dzięki któremu można kazać obrabiarce wykonać dowolny kształt.

Mimo, że narzędzia poruszają się dzięki wbudowanym silnikom, ważny jest stały nadzór operatorów. Dzięki temu możliwe jest bieżące monitorowanie jakości i szybka reakcja w razie błędu.

Kiedy obróbka CNC jest opłacalna?

Produkcja przemysłowa ma do siebie to, że występuje w niej tzw. efekt skali. Zakup urządzeń, utrzymanie hal produkcyjnych i pracowników wiążą się ze znacznymi kosztami, dlatego większość firm zajmujących się obróbką CNC dba o ciągłość pracy. Niektóre z nich, jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/ współpracują ze stałymi kontrahentami, ale często realizują także pojedyncze zlecenia.

Zlecenie obróbki CNC ma sens w przypadku zamawiania dużej ilości danego produktu – samo zaprogramowanie obrabiarek i uruchomienie produkcji wiążą się ze znacznym kosztem. W związku z tym jednostkowy koszt produkcji jest tym niższy, im więcej egzemplarzy zamawiamy.

Warto wiedzieć, że obecnie znaczna część obróbki CNC jest wykonywana na zasadzie usługi świadczonej przez zewnętrzną firmę. Wynika to z tego, że metoda jest na tyle wydajna, że dla większości producentów zakup własnych maszyn oznaczałby wielką inwestycję i koszty utrzymywania maszyn, które przez większość czasu stałyby nieużywane.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *