Jack Daniel’s – na czym polega fenomen najsłynniejszej Tennessee whiskey?

Jack Daniel's

Whisky cieszy się popularnością na całym świecie, ale w krajach anglosaskich – w tym w Stanach Zjednoczonych – jest uznawana za dziedzictwo narodowe. Do Ameryki przywędrowała wraz z imigrantami i zapewne właśnie dzięki Irlandczykom w Stanach przyjęła się pisownia z Zielonej Wyspy: whiskey. Jedną z najbardziej znanych amerykańskich marek jest Jack Daniel’s.

Dlaczego akurat Jack Daniel’s stał się tak popularny?

Każdy, kto interesuje się kulturą popularną (a być może przy okazji whisky) może nie znać innych marek, ale z pewnością spotkał się z Jackiem Daniel’sem. Etykieta tej Tennessee whiskey trafia na koszulki i często jest źródłem inspiracji dla innych grafik, niezwiązanych z whiskey. Z czego to wynika?

Niewątpliwie jedną z przyczyn jest wieloletnia tradycja oraz to, że wiele gwiazd filmu i muzyki chętnie sięgało i sięga po tę markę. Jack Daniel’s chętnie wykorzystuje to w swoim marketingu, a nawet co jakiś czas wypuszcza limitowane edycje trunku, sygnowane przez znanych muzyków. Do tej pory na etykietach pojawiały się takie gwiazdy, jak Frank Sinatra czy muzycy zespołu Motörhead. Butelkę tej Tennessee whiskey można też zobaczyć w filmach, takich jak Thelma i Louise czy Człowiek z blizną.

Czym Tennessee whiskey wyróżnia się na tle innych?

Amerykańskie odmiany whisky powstają na bazie kukurydzy, a najpopularniejszą odmianą jest bourbon. Jack Daniel’s i inne Tennessee whiskey powstają w zasadzie tak samo jak burbon, ale wyróżnia je dodatkowy etap: filtrowanie przez grubą warstwę węgla drzewnego, wypalonego z klonu. Proces ten, zwany Lincoln County Process, nadaje burbonowi specyficznego smaku i koloru, dzięki któremu można go zaklasyfikować jako prawdziwą whisky z Tennessee. Dobrym miejscem na zakup Tennessee whiskey jest internet, np. strona https://swiat-whisky.sklep.pl/23-tennessee. Warto wiedzieć, że choć każda Tennessee whiskey powstaje w tym stanie, to spośród wielu producentów tylko nieliczni wytwarzają taką, która zalicza się do tej odmiany. Najbardziej znani to oczywiście Jack Daniel’s oraz George Dickel.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *