Depresja – do jakiego lekarza się zgłosić?

Przeciągające się przygnębienie może być symptomem depresji. Na tę chorobę cierpi obecnie mnóstwo osób. Niektórzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Jednym z powodów braku społecznej wiedzy na temat schorzenia mogą być mylne przekonania. To na przykład nadużywanie słowa ,,depresja” w odniesieniu do krótkotrwałych stanów spowodowanych konkretnymi wydarzeniami (np. ,,Nie zdałem egzaminu, mam depresję”). Inną przyczyną takiego stanu rzeczy są nieoczywiste objawy schorzenia. Depresja może wyglądać zupełnie inaczej u różnych osób. Czasem kryje się za uśmiechem, którym usilnie próbujemy ją maskować, udając, że wszystko jest w porządku. Zdarza się też, że depresja uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, czasem nawet podstawowe czynności higieniczne. Spróbujmy poznać bliżej to schorzenie.

Depresja i jej objawy

Jak poprzednio wspomnieliśmy, objawy depresji nie zawsze są oczywiste i mogą różnić się w zależności od osoby. Jednak specjaliści wyodrębnili pewną grupę symptomów, która może świadczyć o depresji i konieczności udania się do lekarza. Należą do nich:

  • przewlekłe przygnębienie

  • bezsenność/nadmierna senność

  • utrata zainteresowań

  • poczucie pustki i bezsensu

  • apatia

  • brak apetytu/nadmierny apetyt

  • ciągłe zmęczenie

  • bóle głowy/mięśni.

W wielu przypadkach depresja wiąże się również z natrętnymi myślami samobójczymi. W takiej sytuacji trzeba działać. Depresja to poważna choroba, która zagraża zdrowiu i życiu.

Depresja – lekarz psychiatra i jego rola w terapii

Jeśli zauważysz u siebie objawy depresji, skorzystaj z pomocy lekarza. W Polsce nie brakuje poradni psychiatrycznych. Możesz udać się do jednej z nich prywatnie lub na NFZ. Dostępne są nie tylko konsultacje na miejscu, ale też online. Skorzystasz z nich w najlepszych poradniach, takich jak https://psychiatrzy.pl/depresja/. Pamiętaj, by wybierając lekarza, który ma pomóc Ci poradzić sobie z depresją, zwrócić uwagę na jego specjalizacje. Często bowiem wraz z depresją występują zaburzenia lękowe czy zaburzenia odżywiania. Postaw na usługi psychiatry, który ma doświadczenie w prowadzeniu pacjentów o podobnych schorzeniach.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *