Bourbon a whisky – czym się różnią?

Regularne picie alkoholu nie jest wskazane. Jednak raz na jakiś czas umilenie sobie wieczoru szklanką wyśmienitej whisky to kusząca wizja. Wytrawni smakosze znają się na różnych gatunkach tego trunku. W końcu to jeden z najpopularniejszych alkoholi na świecie. Dowiedz się więcej na jego temat!

Co warto wiedzieć o whisky?

,,Woda życia” – to irlandzkie wyrażenie, z którego wywodzi się nazwa whisky. Istnieje wiele rodzajów trunku, ale do najpopularniejszych bez wątpienia należy szkocka i bourbon. Ale czym właściwie jest whisky? To destylowany napój alkoholowy wytwarzany z zacieru ziaren zbóż. Dojrzewa w dębowych beczkach, aż osiągnie odpowiedni wiek produkcyjny. Wiele osób myli ją z brandy, lecz jest to alkohol wytwarzany przez destylację wina i zawiera 35-60% alkoholu. Jeśli chodzi o whisky, najczęściej spotkamy warianty butelkowane o mocy 43% lub 46%. Dużą zaletą trunku jest fakt, iż dostarcza przeciwutleniacze i może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Oczywiście chodzi o umiarkowane spożycie. Picie jakiegokolwiek alkoholu w zbyt dużych ilościach prowadzi do przybrania na wadze, chorób wątroby, a także depresji.

Bourbon a whisky – podstawowe różnice

Wiele osób, zapytanych o różnice między bourbonem a whisky, nie jest w stanie odpowiedzieć. Jeszcze większy problem pojawia się, gdy bierzemy pod uwagę szkocką. Jak więc rozpoznać poszczególne rodzaje trunku? Bourbon whiskey produkowana jest z zacieru kukurydzianego. Powinna ona zawierać co najmniej 51% kukurydzy. Wytwarza się ją wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Ponadto musi być leżakowana przez przynajmniej dwa lata. Każda odmiana dojrzewająca krócej niż cztery lata musi mieć na etykiecie podany wiek. Przeczytasz o tym więcej na przykład tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanskabourbon-whisky-kanadyjska. Jeśli chodzi o szkocką, jej głównym składnikiem jest słód jęczmienny. Jak sama nazwa wskazuje – jest produkowana wyłącznie w Szkocji. Wyróżnia się dwa główne typy tego rodzaju whisky – single malt i single grain.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *